איך מוצאים במהירות מפה לפי כתובת או מקום?

 • 1.מתקינים את סרגל הכלים בחינם
 • 2.לוחצים בסרגל החדש על החץ השחור שליד המילה "חפש" חפש
 • 3.בתפריט שייפתח בוחרים כתובת במפה
 • 4.רושמים את הכתובת או המקום: מנחם בגין 132 תל אביב
 • 5.מייד תקבלו מפה נוחה ושימושית כולל אפשרות למסלולים וצילומי לווין.

תחזית מזג האוויר

חיפוש במפה

מפת חיפה

הוספת סרגל הכלים

אודות התוסף

 • מצא את עצמך במפה

  מזג האוויר של השבוע

 • קיצורי דרך

  לוח שנה

 • רדיו ומוזיקה

  טלויזיה לצפייה ישירה

אודות חיפה

העיר השלישית בגודלה בישראל, חיפה שוכנת במישור החוף הצפוני ממפרץ חיפה ולשלוחות הכרמל, בחלקה הצפוני של המפה ובעלת63,666 דונם ומשתרעת על פני אזורים מישוריים לאורך חוף הים התיכון. האוכלוסייה בחיפה היא יהודית וערבית.

ההתיישבות באזור חיפה החלה בתקופת הברונזה המאוחרת ושימשה עוד מהמאה ה-15 לפנה"ס כעיר נמל.

בתקופת התנ"ך סופר על כך שאליהו הנביא התחבא בתוך מערה –לימים נקראה מערת אליהו השוכנת בשכונת קריית אליעזר, ליד סטלה מאריס. על הר הכרמל אליהו הנביא התמודד עם 450 נביאי הבעל ו- 400 נביאי האשרה כשה' נענה לתפילתו והוריד אש מן השמים על המזבח ושאליהו טבח בנביאים בנחל הקישון.

במאה ה-6 לפנה"ס החל הכיבוש הפרסי נפרסו דרכי מסחר שלאורכם הוקמו ישובים לאורך חוף הכרמל באזור שקמונה ויישובים שהיום הם בת גלים, חוף שמן ודרך העצמאות.

נבנו גם כפרים שכיום הם שכונת רוממה ורמות רמז.

במאה ה-9 לאחר הכיבוש הערבי בוצרה העיר ותפסה את מקומה של שקמונה כמעגן העיקרי שבין עכו לדור. הייתה העיר חלק מקווי הסחר עם ערי מצרים. בין המאות ה-9 וה-11 היו מרבית תושבי העיר יהודים.

בשנת 1100 הגיעו כוחות הצלבנים וכבשו את המקומות הקדושים- ירושלים ובית לחם, הם התמקדו במישור החוף כדי להרחיב את קשרי המסחר ולהבטיח קשרים עם אירופה .חיפה הייתה מבוצרת במגדלים רבים וחומה. טנקרד נסיך הגליל נאלץ להביא כוחות רבים כדי לכבוש את העיר ורק לאחר חודש לחימה באזור חיפה נכבשה, יהודים רבים נטבחו, מעטים ברחו ליערות הכרמל.

לאחר שחיפה נכבשה שוקמו החומות והיו בה הרוב אוכלוסייה של נוצרים ומוסלמים רק שכונה אחת יהודית נבנתה ליד מערת אליהו. הצלבנים בנו מצודות ומבצרים כדי להגן על דרכיהם לעכו, בין היתר נבנה מבצר ראש מיה שכיום הוא בשכונת רוממה. במהלך המאה ה-13 שיקם לואי התשיעי, מלך צרפת את מבצר העיר, אולם זה נכבש על ידי ביברס בשנת 1265, וחומות העיר, המבצר ומרבית הבתים נהרסו.

ב1350 הכיבוש הערבי הממלוכי הרס לצלבנים את חומות העיר והממלוכים שרפו את המנזרים שעל הכרמל, העיר חיפה הפכה לכפר דייגים קטן בשנת 1516 לאחר הכיבוש העות'מאני, פעל שוב כפר הדייגים הקטן.

במהלך המאה ה-17 שלט באזור חיפה בית טורבאי - שבט בדואי, אשר פיתח שוב את העיר.

האמיר הטורבאי אפשר למסדר הכרמליתי לשוב אל העיר ולשקם את מבנה המנזר שעל הר הכרמל בשנת 1631הגיע האב פרוספר וייסד מחדש את המנזר הכרמליתי כיום האזור נקרא על שמו - מערות פרוספר, על המדרון הצפוני למיקום המנזר הנוכחי.

בשנת 1761הוקם שלטון דאהר אל- עומר אשר ייסד את חיפה המודרנית, עומר הורה להרוס את נמל חיפה שהיה בחוף בת גלים של ימינו ולהקים נמל חדש דרומית-מזרחית למיקומו הקודם, באזור כיכר פריז של ימינו, על מנת להגן על הנמל. יחד עם הריסת הנמל הרס אל-עומר את השכונה שהייתה ליד הנמל, ובנה עיר חדשה במתחם שבו שוכנת היום קריית הממשלה. עומר ייסד שתי מצודות מצודת השלום ובית הממשל שלימים מונצחות בסמל העיר חיפה.

בשנת 1799 כבש נפוליאון את חיפה בדרכו לכבוש את עכו. תושבי העיר החליטו שלא להלחם בצבאו של נפוליאון פתחו בפניו את שערי העיר וכלכלו את צבאו. המנזר הכרמליתי שבסטלה מאריס נלקח על ידי נפוליאון והפך לבית חולים . פתח המנזר הפך עבורו לבית קברות עבור לוחמיו.

בנובמבר 1831 נכבשה העיר על ידי אבראהים פחה בפקודת אביו מוחמד עלי בדרכו לכבוש את עכו, שליט מצרים. עלי הציב את צבאו דרומית לעיר ואת מפקדתו בסטלה מאריס. לאחר כיבושה של עכו וחורבנה, עברו רבים מתושביה, והקונסולים הזרים שהתגוררו בה, אל העיר חיפה, שנמלה הפך לנמל הצי המצרי.

בספטמבר 1840 כבש צי בריטי את נמל חיפה במטרה לסיים את שלטונו של פחה בארץ ישראל. לאחר נסיגת הצבא המצרי, עזב גם הצי הבריטי את העיר והיא שבה לשלטון האימפריה העות'מאנית.

במהלך המאה ה-19 התרחבה העיר בסיוען של שתי קבוצות מתיישבים נוצריים. האחת היא קבוצת הטמפלרים מגרמניה, ששהו באזור מישורי למרגלות הכרמל, מדרום לחוף הים ובסמוך לעיר העתיקה והשנייה היא המסדר הכרמליתי שייסדו את המנזר במעלה ההר.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה נפגעה כלכלת העיר בשל הפסקת המסחר, ורבים מתושביה סבלו מרעב רב העיר הפכה למרכז של הצבא העות'מאני הוצבו בה חיילים מגרמניה ומאוסטריה גם הצבא העות'מאני הציב כוחות ארטילריים ברחבי חיפה במהלך המלחמה כדי לשמור על מפרץ חיפה מפני נחיתה של הצבא הבריטי. עם כל זאת נכבשה העיר על ידי הבריטים ב-23 בספטמבר 1918. נמל חיפה גם שימש כנקודת אספקה והיערכות עבור הצבא הבריטי, שכוחותיו התקדמו לעבר לבנון וסוריה. שבוע לאחר כיבוש העיר, ב-30 בספטמבר 1918 נכבשה דמשק והסתיימה המערכה על סיני וארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה והחלה תקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל.

במהלך מלחמת העולם השנייה, בשל הפסקת המסחר בים התיכון, נעצרה התפתחות העיר, אולם היא נותרה בעלת חשיבות אסטרטגית רבה עבור המעצמות בשל מתקני זיקוק הנפט שבה.

שלטון המנדט הסתיים אמנם ב-14 במאי 1948, אך האוניות הבריטיות האחרונות עזבו את נמל חיפה רק ב-30 ביוני 1948 - היה זה המקום האחרון בארץ ישראל שנעזב על ידי הבריטים.ב-22 באפריל 1948, בעקבות עזיבת הבריטים את מוקדי השלטון בעיר ולאחר קרבות קשים בין תושבי חיפה היהודים לבין תושבי חיפה הערבים, נכנעו ערביי חיפה בפני אנשי ההגנה ורובם עזבו את העיר.

בחיפה יש המון מקומות ואתרי ביקור ותיירות כמו המבצרים, הגנים הבהאיים, מסלולי נחלים,מרכזי בידור, מוזיאוניים קניונים ועוד.

תנאי שימוש | פרטיות | מדיניות תוכן